Naprostá většina osvětlovacích zdrojů se vyrábí tak, aby vyzařovaly bílé světlo. Jestliže si tedy odmyslíme barevné žárovky, máme co do činění se světelným kuželem, který přibližně odpovídá dennímu slunečnímu světelnému spektru. Bílé světlo se však mezi sebou liší svými odstíny na barvy teplé, chladné a střední – denní.

myšlenka

Chladná bílá– nejvíce je zastoupena u zářivkových trubic a dále u většiny led žárovek e27a dalších patic polovodičového osvětlení. Tento odstín podporuje bdělost a pozornost, stimuluje činnost mozku a nervové soustavy a hodí se především pro podporu tvořivé činnosti. Ideální je v kuchyních, na psacích stolech, v dílenských provozech, v kancelářích, na chodbách, jako dekorativní osvětlení apod.

Denní bílá– neutrální vzhled se nejvíce podobá světelnému spektru slunečního záření v dopoledních hodinách, je přechodem mezi chladnou a teplou barvou. Ideální do koupelen, konferenčních a přijímacích sálů, na různá sportoviště (plavecké bazény, aquaparky, hřiště a závodní arény).
Teplá bílá– vytváří dojem útulného prostředí, je spíše relaxační, navozuje uvolnění a klidnou atmosféru. Měli byste ji využít v ložnicích, v obývacím pokoji, v jídelně a v dětském pokoji. Nehodí se však jako osvětlení pracoviště, po delší době spíše způsobuje únavu a ztrátu pozornosti.

žárovky

Index Ra

Zajímavou veličinou je index Ra, který značí podání barev osvětlených předmětů. Čím vyšší je jeho hodnota (v rozmezí od 0 do 100), tím věrnější obraz osvětlené plochy bude světelný zdroj poskytovat. Např. vláknové nebo halogenové žárovky překračují Ra = 70 a tím navozují téměř věrný obraz barev, naopak nízkotlaké sodíkové výbojky vyzařují jednobarevné světlo a mají Ra = 0. Vysokotlaké sodíkové výbojky jsou na tom o něco lépe, jejich oranžovo žluté světlo má Ra = 25. A plnospektrální zdroje anebo některé metalhalogenidové výbojky dosahují Ra = 90.

3/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup