Každý jsme si nějakou školou prošli a máme na ni odlišné vzpomínky. Někdo na školu vzpomíná v té lepší stránce, ale někdo naopak v té horší. Někteří z nás školu mohli dokončit s velkým úspěchem, ale jiní bohužel mohli naopak propadnout, a na takovéto věci se moc dobře nevzpomíná. Všichni jsme si díky ní našli určitě spoustu nových přátel a známých, se kterými se vídáme dodnes, ale to není to hlavní, co nám má škola dát.
Škola se sama prezentuje tak, že nás má naučit nové věci do života, má nám pomoci při dalších případných studiích, v práci i v životě. Ale je tomu opravdu tak?
brýlatá doga
Někdo se může domnívat spíše o opaku, o tom, že nám škola pouze bere volný čas a zabijí naši kreativitu a že nám nepřinese nic užitečného do života. Přeci jen, když si vzpomeneme, co se učí například na základní škole, můžeme okamžitě říct, že skoro všechno nikdy nevyužijeme. Podívejme se například na humanitní vědy, vše, co se naučíme například v dějepise, prakticky nikdy nevyužijeme, pokud nebudeme tento předmět studovat nějak dále.
Někteří zase naopak tvrdí, že nás má škola naučit to, jak se v životě „učit,“ to je celkem zajímavá teorie a myslím si, že by také mohla být pravdivá, protože mně osobně například škola pomohla najít si svůj vlastní styl učení, který mi vyhovuje a pomáhá mi v životě, pokud se chci učit něco sám. Tudíž v tomto bych školu hodnotil kladně, jelikož i přes to, že se musíme naučit spousty věcí, které jsou úplně zbytečné, najdeme si díky nim lépe vlastní styl učení.
tužka a ořezávátko na zápisníku
Co však na škole hodnotím negativně, je postoj některých učitelů k některým žákům. Spousta učitelů nebere ani ohled na to, že jsou potřeba i lidé, kteří pracují manuálně a že si často šikovný řemeslník vydělá více než nějaký vysokoškolák. Většina učitelů se snaží všem říci, že je nejlepší si udělat vysokou školu a poté budeme úspěšní úplně ve všem a bude se nám v životě dařit a spoustu žáků, kterým učení tolik nejde, odsuzují a tvrdí si, že ti, kterým učení jde, jsou ti nejlepší.