Každý dobrý hráč či instruktor tenisu velmi dobře ví, že na kvalitě celé hry či tréninku se výraznou měrou podílí nejen hráčský um a kvalita tenisové rakety, ale také vhodný výběr kvalitního a správně funkčně vybraného tenisového míče. Ačkoliv by se na první laický pohled mohlo zdát, že je míč v tenise nepodstatnou součástí, není tomu rozhodně tak. Tenisový míč ovlivňuje mnoho funkčních specifik celé hry, jako je např. odskok, rychlost a pružnost, což výraznou částí ovlivňuje kvalitu každého úderu. Standardní barvou tenisového míče je žlutá ev. bílá pro trénink či oranžová u míčů dětských. To podstatné se však skrývá uvnitř.

Tenisový míč odraz

Každý tenisový míč je tvořen centrální částí tvořené gumou, která je potažena plstí (nejčastěji Melton). Dle vnitřní výplně rozdělujeme tenisové míče na tlakové, které obsahují ve vnitřní části vzduch, a dále na netlakové, kde je vnitřek zaplněn různou příměsí.

Nejčastěji využívané jsou míčky tlakové, jejichž hlavní výhodou je vyšší pružnost a vhodnost parametrů i pro profesionální zápasy, avšak jejich nevýhodou je nižší výdrž stejné kvality. Zejména proto vidíme na profi turnajích častou výměnu tenisových míčů za nové i během jednoho setu. Míče netlakové nevynikají takovou pružností a funkčními vlastnostmi jako ty tlakové, nicméně o to více jsou trvanlivé, což je výhodou zejména u laiků. U netlakových míčů je také výhodou možnost použitý v chladném počasí. Obě kategorie jsou vhodné pro jiné podmínky.

Míč na čáře

Jaký míč pro hru si vybrat?

Pokud se jedná o začátečníka, laika či dítě, je vhodné začít s většími strukturou pěnovými míči a postupně přejít na další typ dětských míčů, které jsou zpravidla označeny doplňkově oranžovou či červenou barvou. Tyto míče mají větší velikost, jsou měkčí a pomalejší až o 50–75 %. Takový tenisový míč pomůže lépe se naučit správnou techniku úderu a je šetrnější k pohybovému aparátu i chybám při jednotlivých úderech. Současně je méně obtížné se do míče trefit.

Pokud jste již hráč zkušený, je vhodné vybírat ze široké škály tenisových míčů pro dospělé, které jsou vyrobeny s velkou precizností s doplňkovými vlastnostmi pro různé druhy povrchu, stylu hry či počasí. Pokud přeci jen budete váhat který vybrat, každý kvalitní a osvědčený prodejce vám rád a odborně poradí.