Dnes již není podmínkou vlastnit účet u konkrétní bankovní či nebankovní instituce, abyste mohli obdržet platební kartu. Dokonce ani není problém si takovou kartu pořídit. Ovšem nástrahy, o kterých se moc nemluví, mohou mít dramatické konce.

Základní platební karty rozlišujeme na
· Debetní – tyto karty jsou vydávány na žádost klienta a může se s nimi platit všude, kde je označení pro platbu kartou daného typu. Vzhledem k tomu, že je zde úzká návaznost na účet, tudíž i kartou můžete platit pouze v rozsahu vašeho zůstatku na účtu. Pokud zde nedisponuje finanční částkou, bohužel ani vaše transakce nebude provedena.

· Kreditní – použila bych výstižnou frázi: dobrý sluha, ale zlý pán. S kreditní kartou získáte i nějaký finanční obnos, který vám daná společnost zapůjčí. Dále ho musíte splácet ve stanovených měsíčních splátkách. Každá taková karta má své bezúročné období, kdy máte možnost se vyhnout úrokovým sazbám z vypůjčených peněz.

Dobrý sluha

Kreditní karta může sloužit jako dobrý sluha, pokud se jí naučíte správně používat. Ještě o to víc, pokud máte kartu s nastaveným bezúročným obdobím na delší dobu splatnosti.

Dalším bonusem je možnost vrácení určitých % z nákupu zpět. Pokud vrátíte dlužnou částku v plné výši, v tomto období, neplatíte žádné úroky, čímž ušetříte nemalou finanční částku. Navíc bonusové odměny vám mohou přinést nějakou korunu navíc. V tomto případě jste vy páni a máte dobrého sluhu.

Zlý pán

Bohužel zde existuje horší strana kreditní karty. Pokud používáte kartu bezmyšlenkovitě a berete ji jako nástroj, který vám vydá peníze, až do poslední možné koruny, můžete se velmi a rychle dostat do problémů. Je dobré si uvědomit, že peníze nejsou vaše a že je budete muset také vrátit.

Možná by bylo lepší si položit nejprve otázku, zdali budu schopný, každý měsíc splácet určitý obnos. Bohužel úrokové sazby jsou na kreditních kartách poměrně vysoké a může se stát, že pro další roky se můžete stát vy tím sluhou a tento stav vás může značně tížit.

Pokud mohu doporučit, naučte se být pány vaší finanční situace a využívat správně platební karty.